Jak wybrać coacha?

2023-07-23 | Wiedza

Wybór coacha to bardzo indywidualna decyzja i zależy od wielu czynników, takich jak Twoje cele, styl komunikacji, a nawet budżet. Oto kilka kwestii, które warto wziąć pod uwagę:

  • Kwalifikacje i doświadczenie: Upewnij się, że coach ma odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie w obszarze, w którym potrzebujesz pomocy. Niektórzy coachowie mogą mieć specjalizację w określonych obszarach, takich jak coaching kariery, coaching zdrowia czy coaching życiowy.
  • Styl coachingowy: Każdy coach ma swój własny styl i podejście. Niektórzy mogą być bardziej dyrektywni i skoncentrowani na celach, podczas gdy inni mogą być bardziej eksploracyjni i skoncentrowani na procesie. Ważne jest, aby znaleźć coacha, którego styl będzie dla Ciebie pasował.
  • Referencje: Poproś o referencje od poprzednich klientów lub przeczytaj recenzje online, aby dowiedzieć się, jak inni oceniają pracę danego coacha.
  • Atmosfera pracy: To jest nieco bardziej subiektywne, ale ważne jest, abyś czuł się komfortowo i bezpiecznie z coachem. Dobry coach powinien być w stanie stworzyć atmosferę zaufania i otwartości.

Korzystanie z usług coacha, który jest jednocześnie psychologiem, ma kilka zalet. Po pierwsze, psychologowie mają dogłębne szkolenie w zakresie ludzkiego zachowania, procesów myślowych i emocji, co może być bardzo pomocne w procesie coachingowym. Po drugie, psychologowie są zazwyczaj dobrze zaznajomieni z technikami terapeutycznymi, które mogą być skuteczne w pomaganiu klientom w zmianie negatywnych wzorców myślenia i zachowania. Po trzecie, psychologowie są zobowiązani do przestrzegania pewnych standardów etycznych i profesjonalnych, co może dawać klientom dodatkowe poczucie bezpieczeństwa.