Czym jest coaching?

2023-07-23 | Wiedza

Coaching to proces wspierający osoby lub zespoły w osiąganiu ich celów osobistych lub zawodowych. W kontekście pracy psychologów, coaching może być używany jako narzędzie do pomocy klientom w zrozumieniu i przezwyciężeniu przeszkód, które mogą utrudniać ich rozwój.

Coaching różni się od tradycyjnej terapii psychologicznej na kilka sposobów. Podczas gdy terapia często skupia się na rozwiązywaniu problemów psychicznych i emocjonalnych, coaching skupia się na tworzeniu planów i strategii do osiągnięcia konkretnych celów. Psychologowie-coachowie mogą pomagać klientom w zakresie kariery, relacji, zdrowia, finansów i innych obszarów życia.

Coaching jest procesem ukierunkowanym na przyszłość, który skupia się na tworzeniu pozytywnych zmian, a nie na analizie przeszłości. Psychologowie-coachowie używają różnych technik i strategii, aby pomóc klientom zidentyfikować swoje cele, zrozumieć, co im przeszkadza, i opracować plany, które pomogą im te cele osiągnąć.

Ważne jest jednak, aby pamiętać, że coaching nie jest odpowiedni dla osób z poważnymi problemami psychicznymi, takimi jak depresja czy zaburzenia lękowe. W takich przypadkach konieczna jest profesjonalna pomoc psychologiczna lub psychiatryczna. Psychologowie będący coachami niejednokrotnie posiadają kompetencje, aby w takich sytuacjach pomóc w ramach odrębnych procesów, lub skierować klientów do odpowiednich specjalistów.