Artykuły

stones-969491_1280

Jednym z bardziej znanych sposobów na zwiększenie poczucia szczęścia i zadowolenia z życia jest praktykowanie aktów wdzięczności. Okazuje się, że można je zastosować również w kontekście warunków pracy zawodowej. Badania pokazują, że u pracowników, którzy 3 razy w tygodniu przez okres 2 tygodni spisywali za jakie zalety swojej pracy, możliwości jakie ona daje oraz sytuacje, w których ktoś im pomógł lub coś dla nich poświęcił są wdzięczni, zaobserwowano wzrost emocji pozytywnych, spadek emocji negatywnych a także mniejszą liczbę dni wolnych od pracy z powodu choroby (Kaplan, Bradley-Geist, Ahmad, Anderson, Hargrove i Lindsay, 2014).

Wielu ludzi przygotowuje sobie „recepty na szczęście”. Wiedzą dokładnie, co musi się stać, aby poczuli, że są szczęśliwi. Stawiają szczęściu warunki i zakładają cele, jakie muszą osiągnąć. „Jeśli stanie się to i to, wtedy będę szczęśliwy”. Czy aby na pewno?

Najprawdopodobniej, jeśli założony cel zostanie osiągnięty, wtedy postawią sobie następny… A potem następny i kolejne… Zawsze będzie jeszcze coś do zrobienia, kolejne etapy do przebycia.

Bycia szczęśliwym można się zaś nauczyć. Wystarczy nauczyć się je dostrzegać. Świadomie przypominając sobie o wdzięczności za najdrobniejsze rzeczy i wydarzenia w swoim życiu, stajemy się szczęśliwsi. Co więcej, wdzięczność pomaga ludziom zwalczać problemy psychologiczne.

Spisywanie tego, za co jesteśmy wdzięczni odwraca uwagę od negatywnych i ponurych myśli a podkreśla to, co dobre i spokojne.

Co więcej, udowodniono, że pisanie list wdzięczności zwiększa aktywność kory przedczołowej. Świadczy to o tym, że uczucie wdzięczności jest długotrwałe! Regularność tworzenia list daje więc nie tylko chwilową poprawę samopoczucia ale sprawia, że mózg staje się bardziej wrażliwy na odczuwanie jej w przyszłości. Przy okazji wzmacnia też nasze zdrowie psychiczne.

Praktykowanie wdzięczności uczy jak być szczęśliwym i odmienia nasze życie. A Ty? Za co dziś jesteś wdzięczny?

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.